top of page

ÖNÉLETRAJZ

  Ötvös Csilla Békásmegyeren született, olyan polgári családban, ahol a muzsikálás és a családi szeretet a legfontosabb értékek közé tartoztak és egész gyermekkorát körülölték. A Zeneakadémia elvégzése után egyenes út vezetett számára a Magyar Állami Operaház színpadára, ahol ezután 40 évet 50 szereppel a színpadon  töltött el és örvendeztette meg közönségét mindig csillogó és tiszta csengésű hangjával.

  Leghíresebb szerepei közé tartoztak: Rosina a Cosi fan tuttéból, Papagéna Varázsfuvolában, Musette a Bohéméletben, Oscar az Álarcosbálban, Marzellina  Fideélióban, Norina a Don Pasqualéban, Adina  a Szerelmi Bájitalban, Blonde a Szöktetés a szerájban és még számos szép operaszerepben.

  Ötvös Csilla nevét számos  TV produkció főszereplőjeként is ismeri az operaszerető közönség. Az első magyar operafilm Rosinája, Rossini Sevillai borbélyában  Szinetár Miklós rendezésével. Pergolesi Urhatnám szolgálójának Serpinája és a Zenemester Laurettája, mindkettő Seregi László rendezésében, és Lortzing Operabróbájának Lujzája Horváth Zoltán rendezésében.

  A művésznő, nemcsak az Opera színpadán, de mint énektanár is jelentős múltat tudhat magáénak. A Weiner Leo Konzervatórium tanára közel 23 éve és a Barcelonai Sabadelle és a Mollet de Vallas Konzervatóriumban 10 éven át nyári kurzusokat is tartott. 

   Munkásságát több operai és televíziós nívódíj fémjelzi:. 1992-ben Bartók Pásztory díj, 2011-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetést. 2015-ben Osváth Júlia díjat vehetett át, operaénekesi és pedagógiai munkássága elismeréseként.

 

Szemelvények egy interjúból:

 

 

„ Ötvös Csilla nevét jól ismeri az operarajongók tábora. Nomen est omen – koloratur szopránját megjegyeztük mint Gara Máriát, Iluskát, Francia királylányt, Papagénaként a Varázsfuvolából vagy a Sevillai borbély Rosinájaként a tévés operafilmből. Több, mint ötven szerepet keltett életre az Operaház színpadán az elmúlt 40 esztendő alatt. Művésznek születni kell, mondják, és ez a megállapítás rá tökéletesen igaz. A csillogó hanghoz csillogó egyéniséget és külsőt kapott. Bizonyára sokszor elfogja a hála az isteni adományokért.”

 

„ Kevesebben tudják róla, hogy elkötelezett tanár is a Weiner Leo konzervatóriumban, aki szívén viseli a következő generációk kiművelésének feladatát. Mindemellett szép családja van, és a háziasszonyi kötelességeket sem hanyagolja el.”

 

„A pályán mindig bátyám, Csaba után mentem. Ő három évvel előzött meg a Zeneakadémián és az Operaházban is. (Nem mellesleg most választották Őt be a Halhatatlanok Társaságának örökös tagjai közé), - Így a próba-cédulák kiírásakor sokszor keveredés történt (Ötvös Cs. - Ötvös Cs.) - míg a Főrendező szellemesen kedves ötlete alapján én lettem az Ötvöske ! - azóta „rajtam maradt” e becenév.”

 

„ Lukács Miklós karnagy (aki a Magyar Állami Operaház főigazgatója és a Zeneakadémia ének tanszékének tanszékvezető professzora is volt több mint 20 éven át) korszakos vezetése idején egy társulati ülésen elhangzott -(azóta szállóigeként elterjedt)- kijelentése ; „Ötvöske megrendítően szép és tehetséges – de büntetendően szerény!” Ez a művészi alázat őrződött meg nála egész pályafutása során, s most is. „

 

„ 40 éves jubileumi évében (s férje 70. születésnapja apropóján) legjobb spanyol és katalán énekes növendékei közreműködésével Barcelona-Mollet de Valles-i Can Goma koncert-teremben és a Marinetában bensőséges hangulatú koncertekkel emlékezett a kerek évfordulókra. Férje, rövid beköszöntőjében az illusztris vendégek tetszésére felfedte a „felhőtlenül ideális házasság” titkát, ami -szerinte- két szó: IGEN DRÁGÁM! - s ha ez önzetlen és kölcsönös, akkor az a csekély 40 év úgy elsuhan, mintha csak ma kezdődött volna!”

 

„ –Már több, mint 30 év óta – és harmadik újranyomtatásban ! - Till Géza Opera c. könyve a magyar nyelvű „opera-enciklopédia” etalonja; a borítólapon már-már emblematikus képről tekint vissza Papagena-Papageno kettőse Mozart: Varázsfuvolájából. Kedvesen, időtlenül, klasszikus hitelességgel „sugallva”a zseniális mű álomvilágát. A képen Ötvös Csilla és Gáti István alakja rajzolódik.”

bottom of page